Zakończyły się konsultacje społeczne i międzyresortowe do projektu Polityki Energetycznej Polski do 2050 r. Swoje sugestie dotyczące uzupełnienia tego dokumentu, w imieniu całej branży ciepła systemowego, zgłosiła także Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie.

Według branży projekt Polityki Energetycznej Polski do 2050 r. (PEP 2050) dostrzega potencjał ciepła systemowego i w dużej mierze uwzględnia najważniejsze zagadnienia istotne dla tego sektora w Polsce. W dokumencie zwrócono uwagę na konieczność kompleksowej analizy docelowych uregulowań dla całego sektora oraz zasad jego regulacji, a także na potrzebę planowania energetycznego realizowanego przez gminy i konieczność regulacji stanów prawnych sieci ciepłowniczych. Ponadto wskazano na zasadność usuwania barier w zakresie pozyskiwania unijnych środków w nowej perspektywie finansowej oraz na potrzebę wspierania rozwoju kogeneracji i sieci ciepłowniczych. PEP 2050 ocenia także brak istotnych rozwiązań w dotychczasowych uregulowaniach prawnych.

Postulowane zmiany

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zgłosiła do dokumentu kilka propozycji korekt. Organizacja proponuje, aby uwzględniał on najistotniejsze kwestie zawarte w wydanym w lipcu br. przez Komisję Europejską dokumencie ?UE Heating and Cooling Strategy?, który wyznacza cele dla sektora ciepłowniczego, a jednocześnie określa jego wkład w realizację unijnych wytycznych w zakresie ener...