Polityka transportowa miast
Kluczowym wyzwaniem dla zarządzających miejskim transportem zbiorowym jest optymalizacja kosztów. Należy pamiętać, że obecnie dostępny jest szeroki wachlarz możliwości, które pozwalają osiągnąć oczekiwany efekt. Z jakich rozwiązań korzystają miasta w celu zredukowania kosztów związanych z komunikacją miejską?
Tomasz Merk, dyrektor Zarządu Komunikacja Miejska w Szczecinku
Obecnie w Polsce bardziej zwraca się uwagę na poprawę mobilności mieszkańców niż na obniżanie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw komunikacyjnych. Zauważalnym procesem jest nie tyle bezwzględne cięcie kosztów, co raczej ich optymalizacja. Widać działania bardzo perspektywiczne, nowoczesne, dające wygodę i możliwość wyboru sposobu przemieszczania się przez pasażera.
Komunikacja w tak niewielkim mieście jak Szczecinek opiera się na publicznym transporcie autobusowym, rowerowym i pieszym oraz samochodach prywatnych. Wraz z procesem poprawy mobilności następuje proces optymalizacji kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej.
Rozwiązaniami mającymi wpływ na zmniejszenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa bez wątpienia jest proces zastępowania wyeksploatowanych autobusów nowymi, ekologicznymi, często z napędem elektrycznym. Przy odpowiednim rozliczaniu energii, najczęściej po stronie wysokiego napię...