Zmiany klimatu w istotny sposób mogą wpływać na dostępność zasobów wody i jej jakość. Badania wskazują, iż w najbliższej przyszłości zdecydowanie częściej dochodzić będzie do naprzemiennego występowania skrajnie ekstremalnych zjawisk pogodowych, tj. intensywnych opadów prowadzących do lokalnych podtopień oraz susz. Z powodu różnych czynników Polsce grozi deficyt wody.
? Na tle krajów Unii Europejskiej zasoby wodne Polski należą do jednych z najniższych i wynoszą około 60 mld m3 (średnia europejska wynosi ok. 74,8 mld m3). Dodatkowo cechują się dużą zmiennością, co wyraźnie można zaobserwować, badając m.in. poziom wody w rzekach ? mówi dr Krystian Szczepański, dyrektor IOŚ-PIB.
Przystosowanie gospodarki wodnej do zmian klimatu dotyczy wielu aspektów, w tym walki z suszą, zagrożenia powodziowego w dolinach rzek, w obszarach górskich i podgórskich czy w strefie wybrzeża. Instytut Ochrony Środowiska ? PIB podjął inicjatywę Klimada 2.0, która ma na celu zminimalizowanie następstw zmian klimatu, a także dobór odpowiednich działań adaptacyjnych do zmieniających się warunków. Celem projektu jest dostarczenie strategicznym grupom odbiorców informacji na temat zmian klimatu i możliwości adaptacji do ich skutków, a społeczeństwu także informacji jak za pomocą codziennych dobrych nawyków zmniejszać wpływ na globalne ocieplenie i chronić środowisko naturalne.