Projekt powołania Polskiej Izby Ekologii wyszedł z Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w październiku 1999 r. Inicjatywa ta znalazła szeroki oddźwięk. Powołanie Polskiej Izby Ekologii stało się faktem a na koniec 2000 r. liczyła ona 121 członków.

Członkowie Polskiej Izby Ekologii, będącej organizacją samorządu gospodarczego i reprezentującą interesy swych członków wobec organów państwowych, mogą inicjować, opiniować i praktycznie stosować działania legislacyjne i organizacyjne, które wymusiłyby powiązanie celów ochrony środowiska z celami gospodarczymi. Niezbędna jest też koordynacja działań, służąca do pozyskiwania funduszy pomocowych i czuwanie nad ich właściwym wykorzystaniem. Jednym z celów Polskiej Izby Ekologii jest także prowadzenie działalności promocyjnej i wydawniczej, w tym ustalanie nagród i wyróżnień za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Przewidywane jest również organizowanie zbiorczych stoisk zainteresowanych członków Izby na wystawach i targach w kraju i za granicą.
Ramy działania Polskiej Izby Ekologii określa jej statut. Izba jest organizacją samorządu gospodarczego, zrzeszającą na zasadzie dobrowolności podmioty prowadzące działalność gospodarczą (z wyjątkiem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jako zajęcie uboczne). Izba posiada osobowość prawną i może prowadzić działalność gospodarczą, w szczególności usługową i handlową, służącą realizacji jej zadań statutowych. Członko...