Program Rozwoju ONZ (UN Human Development Program) publikuje dla ponad 170 krajów świata szereg danych, które charakteryzują zarówno ich poziom rozwoju społecznego, jak i gospodarczego1. Informacje te umożliwiają obiektywne porównywanie państw na podstawie kilkudziesięciu wskaźników.

W niniejszym artykule szczególną uwagę zwrócono na porównanie Polski z krajami Europy o podobnej przeszłości w okresie ostatnich 60-70 lat.
Nie bez znaczenia jest także porównanie Polski z Irlandią i Finlandią. Oba te kraje znane są z tego, iż w ciągu ok. dwudziestu lat zmieniły się z państw ubogich w społeczności o wysokim poziomie rozwoju społecznego i gospodarczego.
Ważne również będzie porównanie Polski z tymi krajami europejskimi, które osiągnęły najwyższy poziom światowy, a więc z Norwegią (drugie miejsce w rankingu), Irlandią i Szwecją (piąte i szóste miejsce). Na pierwszym miejscu w tym rankingu uplasowała się Islandia. Jednakże porównania z tym państwem nie mogą mieć istotnego znaczenia z uwagi na to, iż natura obdarzyła ten kraj wyjątkowo obficie w czystą i tanią energię geotermalną.
 
Wskaźnik rozwoju społecznego
HDI (human development index) stanowi syntetyczny miernik stosowany przez ONZ od 1993 r. do porównania rozwoju różnych krajów. W obliczaniu HDI pod uwagę ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?