Polska w europejskiej społeczności recyklingu
Tworzywa sztuczne stanowią, choć niewielki masowo, znaczny objętościowo procent wszystkich odpadów stałych w Europie. Każdego roku powstaje ok. 24 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych.
Poprzez różne formy ich odzysku można uzyskać zarówno surowce do produkcji nowych wyrobów, jak i odzyskać energię zmagazynowaną w odpadach. Odpady z tworzyw sztucznych są cenne zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia, dlatego należy dążyć, aby poddać odzyskowi jak największą ich ilość, unikając ich składowania na składowiskach.
Nadal składowanie?
W skali europejskiej mniej niż połowa pokonsumenckich odpadów z tworzyw sztucznych trafia na składowiska – 46% w 2009 r. Od wielu lat obserwuje się stały wzrost ilości odpadów poddawanych odzyskowi, przy systematycznym zmniejszeniu ilości składowanej na składowiskach. Przykładowo ilość odpadów poddawanych recyklingowi mechanicznemu wzrastała przez ostanie lata średnio 11% rocznie. Odstępstwo od tej reguły pojawiło się w 2009 r., ponieważ wskutek kryzysu ekonomicznego wskaźnik wzrostu spadł do wartości 3,1%.
W Polsce składowanie na składowisku to ciągle jeszcze główna metoda unieszkodliwiania odpadów z tworzyw sztucznych. W 2009 r. z łącznej ilości 1 354 tys. ton odzyskano jedynie 376 tys. ton (28%), z czego 223 tys. ton poprzez r...