Seminarium "energia ze źródeł przyjaznych środowisku - Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2003



Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej, wyznaczone przez Protokół z Kioto, wymaga zwiększonego wysiłku w zakresie podwyższania sprawności w procesach wytwarzania i przetwarzania energii, a także – w coraz większym stopniu – zastępowania paliw kopalnych odnawialnymi zasobami energii. Wśród tych ostatnich, biopaliwa stałe odgrywają (i będą odgrywać) istotną rolę, ze względu na ich powszechną dostępność oraz proste sposoby przetwarzania i dostosowywania własności do potrzeb technologii i procesów spalania.


Czynniki rozwoju rynku

Obecny udział biomasy w ogólnej ilości energii wytwarzanej w OZE w Unii Europejskiej wynosi ok. 64%, a w wytwarzaniu energii elektrycznej – ok. 86%. W Białej Księdze zakłada się wzrost energii z biomasy z 1,9 tys. PJ w 1997 r. do 5,6 tys. PJ w 2010 r.
Dla zwiększenia wykorzystania biomasy dla celów energetycznych poszukuje się nowych technologii, tj. spalania zrębków drzewnych, pyłu drzewnego i bel słomy, współspalania węgla i drewna oraz gazyfikacji pirolitycznej drewna, słomy zbóż i innych roślin.
Stosunkowo nową technologią, ciągle dynamicznie się rozwijającą, jest spalanie granulatu drzewnego. Jego produkcja sprzyja rozwojowi wykorzystan...