Polskie smart city w praktyce
Niezależnie od obserwowanych w ostatnim czasie w Polsce tendencji demograficznych i urbanistycznych, choćby takich jak zmniejszanie się populacji większości polskich miast czy migracje do gmin wiejskich otaczających większe ośrodki miejskie, to miasta stanowią centra gospodarcze, administracyjne, kulturalne i społeczne. Koncentruje się tam życie zarówno ich mieszkańców, jak i osób, które korzystają z usług miasta, ale mieszkają poza nim.
W dobie dynamicznych zmian technologicznych, ograniczonych zasobów, coraz większej świadomości i potrzeb mieszkańców dotyczących zrównoważonego rozwoju i jakości życia oraz wymagań wynikających z konkurencyjności (w skali regionalnej, krajowej i globalnej) miasta muszą stosować technologie informacyjno-komunikacyjne oraz nowe ?inteligentne? metody i rozwiązania w zakresie zarządzania, świadczenia usług infrastrukturalnych i społecznych, gospodarowania zasobami czy angażowania mieszkańców. Wszystko to w celu podnoszenia efektywności działania przy jednoczesnej koncentracji na potrzebach obecnych i przyszłych pokoleń, przy poszanowaniu wysoko cenionych wartości ekonomicznych, społecznych i środowiskowych.
Pięć filarów smart city
Działania miast zgodne z ideą smart city dotyczą kilku jego wymiarów:
- strategia ? miasta inteligentne posiadają strategie i plany działania określające, w jaki sposób inwestycje, w tym inwestycje w dane i technologie cyfrowe, umożliwiają u...