Problemy związane z zagospodarowaniem ścieków, odprowadzaniem wód deszczowych lub roztopowych i wodą pitną dotyczą każdego człowieka. Z powodu zanieczyszczonej wody giną co roku dwa miliony dzieci.

Około 50 na 188 państw na świecie nie ma wystarczającej ilości wody. Woda dla ludzi najuboższych jest droższa ? 2,5 mld ludzi żyje za mniej niż 2 euro dziennie. To właśnie z takimi brutalnymi faktami, świadczącymi o wadze efektywnego zagospodarowania wód deszczowych i budowy nowoczesnych ?przydomowych? oczyszczalni ścieków, zostali zapoznani uczestnicy wyjazdu studyjnego do Niemiec (Teningen, Bayreuth). Odbył się on w dniach 18-21 marca br. i został zorganizowany przed niemiecką firmę Otto Graf i polskie przedsiębiorstwo Ekodren ? Naturalne Systemy Oczyszczania. Uczestnikami wyjazdu byli m.in. branżowi eksperci, przedstawiciele gmin i zakładów gospodarki komunalnej.

Zagospodarowanie deszczówki

Norbert Ungar, reprezentant firmy Otto Graf, mówił o korzyściach wynikających z zagospodarowania wód opadowych. Obecnie w niektórych częściach Niemiec ceny wody pitnej kształtują się na poziomie nawet 6-8 euro/m3. W Polsce są to kwoty rzędu 1-4 euro /m3, a prognozy na przyszłość mówią nawet o 4-5 euro/m3. Gdyby wykorzystać wodę deszczową, w Niemczech można by oszczędzić ok. 50% wody pitnej. Nowe domy u naszych sąsiadów są budowane w technologii wyposażonej w system wykorzystania wody deszczowej. Osoby mieszkające w takich budynkach mogą liczyć na zniżki podatkowe z tego tytułu.

Nie tylko względy ekonomiczne zmuszają nas do efektywnego zagospodarowania deszczówki. Przemawiają za tym również korzyści ekologiczne. Uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć, jak wytwarzane są zbiorniki na wodę deszczową. ? Zbiorniki Carat produkowane przez firmę Graf jako jedyne na świecie są wykonywane techniką wtrysku. Wykorzystanie tej technologii pozwala na wykonanie niezwykle odpornego zbiornika ? powiedział Michał Stefański z firmy Ekodren.

Niebawem również w Polsce należy spodziewać się zwiększenia zainteresowania skutecznym zagospodarowaniem wód deszczowym. Wynika to z faktu, że wskutek postępującej urbanizacji kanały deszczowe nie są w stanie odprowadzać całej deszczówki. Potrzeba poprawy retencji wód opadowych na terenach zurbanizowanych została również dostrzeżona przez Ministerstwo Środowiska i zapisana w przygotowanym przez nie ?Strategicznym planie adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do 2020 r.?.

Kolejnym tematem, z jakim zapoznali się uczestnicy, była gospodarka wodami deszczowymi w Polsce i porównanie jej do systemu niemieckiego. Referat został zaprezentowany przez Zenona Świgonia, eksperta ministrów środowiska oraz infrastruktury i rozwoju. ? Aż 50%, a może więcej, wody uzdatnianej do celów spożywczych jest wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem. Do spłukiwania WC, mycia podłóg i podlewania ogrodów nie potrzeba wody o takiej jakości. Można przecież użyć odpowiednio przygotowanej deszczówki. Nawet niewielkie opady pozwalają zebrać kilka m3 wody w skali jednego gospodarstwa. Jednocześnie tak wykorzystana woda deszczowa nie spłynie i nie podtopi niżej położonych zabudowań. Zmniejszenie zagrożenia powodziowego i zapobieganie występowaniu ?powodzi stulecia? co kilka lat to zysk środowiskowy. Dlatego warto myśleć nad wykorzystaniem deszczówki w każdym gospodarstwie ? wyjaśnia Świgoń.

Drugi dzień wyjazdu studyjnego został poświęcony oczyszczalniom ścieków. Temat ten poruszył Iwo Pilarski, przedstawiciel firmy Klaro. Uczestnicy poznali technologię budowy oczyszczalni od 50 do 2000 RLM, a także zobaczyli w terenie, jak takie oczyszczalnie ścieków funkcjonują. Zdaniem Michała Stefańskiego: ? Oczyszczalnie biologiczne one2clean i Klaro charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej oraz bardzo wysokim stopniem redukcji zanieczyszczeń.

Co było celem wyjazdu?

? Z naszego punktu widzenia cel wizyty studyjnej został osiągnięty ? mówi Beata Hajducka, prezes Zarządu ZGKiM w Nowogrodzie Bobrzańskim i kontynuuje: ? Ze względu na to, że mamy problem z jakością dopływających i dowożonych ścieków do naszej oczyszczalni i brakiem możliwości dostatecznej redukcji zanieczyszczenia do wymaganych przepisami prawa poziomów, stanęliśmy przez dużym wyzwaniem, związanym z modernizacją oczyszczalni ścieków w Nowogrodzie Bobrzańskim. Chcieliśmy bliżej zapoznać się z technologiami, które są dostępne na europejskim rynku. Nie zamierzamy eksperymentować z nowymi, ale chcielibyśmy zastosować sprawdzone rozwiązania. Zarówno wykłady przybliżające zasady stosowane w Niemczech, jak i prezentacja instalacji w terenie potwierdzają założenia Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla miasta i gminy Nowogród Bobrzański w zakresie zastosowania technologii SBR, sporządzonego przez Katarzynę Seredyńską z Poznania. Sama idea wyjazdu potwierdza konieczność ugruntowywania posiadanej wiedzy, zarówno przez władze samorządowe, jak i służby komunalne.

Tematyka zagospodarowania wód opadowych zostanie również poruszona podczas organizowanej przez firmę Abrys konferencji ?Wody opadowe ? aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne?, która odbędzie się w Kołobrzegu w dniach 12-13 maja br. Podczas spotkania przeanalizowane zostaną kwestie związane ze znaczeniem retencji wód opadowych w Polsce, szczególnie w perspektywie lat 2014-2020, oraz problemy wdrażania i funkcjonowania opłat za odprowadzanie ścieków opadowych.

Joanna Paszyk, menedżer ds. współpracy z zagranicą Abrys