Pomerania to nie tylko porozumienie samorządowe trzech państw, ale także związek obejmujący ich nadmorskie regiony oraz obszar otwartego morza. Jest to również jeden z ciekawszych, pod względem geograficznym, euroregionów.

Umowa o utworzeniu euroregionu Pomerania została podpisana 15 grudnia 1995 r. w Szczecinie. Od początku jej sygnatariuszami były: polski Komunalny Związek Celowy Gmin Pomorza Zachodniego Pomerania (który od kwietnia 2001 r. przyjął nazwę Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania), niemiecki Związek Komunalny Europaregion Pomerania i Szczecin. W 1998 r. do euroregionu przyłączył się szwedzki Związek Gmin Skäne (Skania).
Intencją założenia euroregionu Pomerania było – jak w każdym innym euroregionalnym przypadku – nawiąza-nie współpracy gospodarczej, społecznej i kulturalnej, zbliżenie ludzi i instytucji samorządowych i innych po-dejmujących tę współpracę. Rozciąga się on na powierzchni ok. 40 tys. Km² wzdłuż granicy trzech państw: północno-zachodniej Polski, południowej Szwecji oraz północnych Niemiec. Zamieszkuje go ok. 3,5 mln osób. Obecnie do euroregionu po polskiej stronie należą 83 samorządy (wraz ze Szczecinem), po szwedz-kiej - 33 gminy, po niemieckiej zaś są to 2 miasta i 6 powiatów.

Atrakcje turystyczne i ekologia

Jest to obszar ciekawy przyrodniczo. Po polskiej stronie euroregion obejmuje m.in. puszcze goleniowską, łu-kowską i wkrzańską. Znajdują się tu ciekawe ornitologic...