Osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Unię Europejską wymagać będzie ogromnych inwestycji. Tylko do 2030 r. mowa o wzroście wydatków o 520 mld euro rocznie w porównaniu z latami 2011-2020. Skala i tempo niezbędnych inwestycji powodują, że transformacja nie obędzie się bez zaangażowania środków publicznych. Komisja Europejska zdaje sobie z tego sprawę i podkreśla to przy okazji publikacji kolejnych dokumentów.
Pomoc publiczna jest jednak w UE zasadniczo niedozwolona. 

Jej przyznawanie przez państwa członkowskie może bowiem prowadzić do zakłócenia konkurencji na rynku wewnętrznym i wpływać na wymianę handlową między nimi. Od zakazu są, oczywiście, wyjątki. Za zgodną z rynkiem wewnętrznym uznana może zostać m.in. pomoc przeznaczona na ułatwianie rozwoju niektórych działań gospodarczych. Opublikowany niedawno komunikat KE „Wytyczne w sprawie pomocy państwa na rzecz klimatu, ochrony środowiska i energii 2022” przedstawia sposób, w jaki Komisja będzie oceniać zgodność z rynkiem wewnętrznym proponowanych przez państwa środków pomocowych na ochronę środowiska oraz na energetykę.

Wytyczne dotyczą pomocy podlegającej notyfikacji, a więc – co do zasady i w uproszczeniu – tej pomocy, która przez wzgląd na cele lub wysokość nie może być przyznana bez konsultacji z KE. Żeb...