Pompy ciepła to wynalazek jeszcze z XIX roku. Musiało upłynąć z górą półtora wieku, by doczekał się on szerokiej popularności, stając się hitem rynku energetycznego i nadzieją na to, by czysto i efektywnie pozyskiwać ciepło. 

Technologia pompy ciepła wywodzi się z idei techniki sztucznego chłodzenia – metody, która została udokumentowana w 1748 r. przez Williama Cullena1. Technika sztucznego chłodzenia rozpoczęła szereg prac nad urządzeniami, które już zrewolucjonizowały świat (lodówki) lub mają potencjał do bycia game changerem w drodze do osiągnięcia celu, jakim jest odejście od węgla w ciepłownictwie – pompy ciepła. 

O ile lodówka usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz, to pompa ciepła wykorzystuje ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię do domu w postaci ciepła, chociaż – co należy podkreślić – istnieje możliwość wykorzystania pompy ciepła w sposób mniej lub bardziej aktywny do chłodzenia wnętrz mniejszych i większych.

W 1856 r. pompę ciepła stworzył Peter von Rittinger, który – wykorzystując dwa zbiorniki wodne (dolne i górne źródło) – ogrzewał warzelnię soli: poprzez proces sprężania powietrza ogrzewał opary solanki. Jednak czym dokładnie jest mocno ostatnio propagowana pompa ciepła i czy można ją wykorzy...