Pompy ciepła należą do niezbyt rozpowszechnionych, niekonwencjonalnych źródeł ciepła. Z barierami w ich zastosowaniu, takimi jak wysokie nakłady inwestycyjne i koszty potrzebne na zakup energii elektrycznej dla urządzeń sprężarkowych, zmagają się m.in. projektanci i decydenci związani z oczyszczalniami ścieków.

By szerzej wykorzystywać pompy ciepła, należałoby też przezwyciężyć przeszkody w postaci niedostępności odpowiednich zasobów ciepła niskotemperaturowego czy braku doświadczeń eksploatacyjnych.
Poniżej przedstawiono przykłady zastosowania pomp ciepła, wykorzystujących zasoby ciepła odpadowego ścieków, w dwóch mechaniczno-biologicznych oczyszczalniach ścieków komunalnych (OŚ): w Grudziądzu i Żywcu. Nominalny (projektowy) strumień ścieków wynosi w tych obiektach odpowiednio 26 tys. m3/d oraz 23 tys. m3/d. Obie oczyszczalnie prowadzą stabilizację osadów ściekowych metodą fermentacji mezofilowej w wydzielonych, zamkniętych komorach fermentacyjnych. Zamieszczone w artykule wyniki pochodzą z pomiarów prowadzonych w latach 2005-2006.
 
Charakterystyka techniczna
W OŚ Grudziądz zainstalowano dwie sprężarkowe pompy grzejne o mocy cieplnej 82,6 kWt w zakładanych warunkach obliczeniowych, tj. przy temperaturach dolnego i górnego źródła ciepła, wynoszących odpowiednio 8°C i 4...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?