Europejski sektor energii odnawialnej pozytywnie ocenił opublikowane 18 listopada sprawozdanie Komisji Europejskiej na temat stanu Unii Energetycznej.

Raport przypomina o zobowiązaniu Komisji do dekarbonizacji systemu energetycznego oraz wyznacza nowe cele dla przyszłego zarządzania unią energetyczną. KE mocno wspiera rozwój nowoczesnych, wysokoefektywnych technologii, takich jak pompy ciepła. które Najnowsze wyniki badań naukowców z Instytutu Fraunhofera ISE pokazują, że będą one odgrywać istotną rolę w transformacji systemów energetycznych.

Unia energetyczna

Unia energetyczna to jeden z najważniejszych projektów KE. Został on zapoczątkowany w pierwszej połowie br. Działania państw członkowskich w ramach unii związane są z obniżeniem emisyjności, zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, poprawą wyników w zakresie efektywności energetycznej, tworzeniem wewnętrznego rynku energii, a także z badaniami naukowymi, innowacjami i konkurencyjnością. Wymienione priorytetowe obszary są ze sobą ściśle powiązane. Powszechne stosowanie technologii pomp ciepła wpisuje się w każdy z nich.

Pompy ciepła wykorzystują energię z otoczenia (powietrze, woda, grunt), a udział energii odnawialnej w tym przypadku wynosi od 60 do ponad 80%. Urządzenia te nie powodują żadnej niskiej emisji zanieczyszczeń w miejscu ich zastosowania, a ich emisyjność zależy tylko i wyłącznie od pochodzenia energii elektrycznej, którą wyko...