Rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) cieszy się w ostatnim czasie wielką popularnością. Chociaż nowa dyrektywa w sprawie opakowań nie została jeszcze przyjęta, nie przeszkadza to poszczególnym organizacjom prześcigać się w proponowaniu rozwiązań przystosowania dyrektywy unijnej do polskiego prawa.

Każdy z podmiotów obecnie obracających dokumentami potwierdzającymi odzysk i recykling (DPO, DPR) chce się odnaleźć w nowych realiach. Co więcej, każdy chce to zrobić na swoich warunkach. Firmy wprowadzające opakowania na rynek chcą za ich odzysk i recykling zapłacić jak najmniej. Dyrektywa jednak dokładnie określa, jakie koszty ma pokryć przedsiębiorca. Z drugiej strony, organizacje odzysku chcą zostać na rynku i utrzymać obecną rolę brokera dokumentów DPR i DPO, a nawet w niektórych propozycjach ją zwiększyć, stając się regulatorem rynku, brokerem odpadów czy monopolistom w danym regionie.

Pomiędzy nimi zaś są operatorzy gospodarki odpadami, którzy obecnie realizują ustawowe obowiązki przedsiębiorców wprowadzających opakowania na rynek i, co więcej, wykonują to za symboliczne dopłaty ? faktyczne koszty zbiórki pokrywając ze swoich marż i pieniędzy uzyskanych z kontraktów. Przy tym wszystkim zapominamy jednak o fundamentalnych założeniach rozszerzonej odpowiedzialności producenta, które bezpośrednio wskazują na pokrycie kosztów transportu, zbiórki, odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, co z kolei ma pozwoli...