Postępowanie przy decyzji o warunkach zabudowy
Postępowanie przy decyzji o warunkach zabudowy
Decyzja o warunkach zabudowy bardzo często oceniana jest jako główne narzędzie, którego stosowanie w szerszym zakresie dezintegruje przestrzeń i ład przestrzenny. Często bowiem w szerszej skali wydawanie decyzji o warunkach zabudowy na danym obszarze prowadzi do prymatu interesu indywidualnego nad interesem publicznym. Warto więc szczegółowo rozumieć, jaka jest istota przedmiotowego postępowania administracyjnego.
Tematem tym zajął się między innymi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (wyrok z 16 maja 2018 r., sygn. akt IV SA/Po 214/18, Legalis).
Wstępny i ogólny charakter
WSA w Poznaniu wskazał, że decyzja o warunkach zabudowy ma charakter wstępny i ogólny. Nie przesądza jeszcze o prawie do prowadzenia konkretnej inwestycji w konkretnym miejscu, a jedynie określa, czy dana inwestycja w danym miejscu jest w ogóle możliwa. Wydanie takiej decyzji winno być poprzedzone przeprowadzeniem przez właściwy organ postępowania wyjaśniającego w zakresie spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 61 ust. 1 Ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a więc nie jest to decyzja uznaniowa. Organ właściwy do wydania takiej decyzji zobowiązany jest wydać pozytywną decyzję, jeśli wnioskowane zamierzenie inwestycyjne czyni zadość wszystkim wymogom, wynikającym z przepisów prawa, a ma obowiązek odmówić...