Postulaty przyszłości
Od wejścia Polski do Unii Europejskiej obserwujemy, jak zmienia się stan infrastruktury oraz zagospodarowania kraju, poziom życia i dostęp do zdobyczy cywilizacyjnych. Świadczą one niezaprzeczalnie o ogólnych zmianach na dobre. Jednakże kolejne raporty o stanie polskiej wsi pokazują, że systematycznie i coraz bardziej dokuczliwie pogłębiają się dysproporcje pomiędzy klasycznymi obszarami wiejskimi, małymi miasteczkami a największymi ośrodkami miejskimi.
Rozwój obszarów wiejskich
W całej Wspólnocie Europejskiej jest podobnie. Rozbieżności dotyczą praktycznie wszystkich usług publicznych oraz infrastruktury komunalnej. Efektem tego jest wyludnianie się polskiej prowincji, upadek przedsiębiorczości oraz brak inwestycji zewnętrznych. Dotychczasowy, niedostateczny dostęp gmin wiejskich do środków wsparcia na infrastrukturę i podstawowe usługi oraz brak środków własnych gmin najsłabszych ekonomicznie pogłębia dysproporcje standardów życia i cywilizacji pomiędzy miastami a terenami wiejskimi.
Podstawowym instrumentem wspierającym rozwój obszarów wiejskich pozostaje Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Niestety, środki te są dalece niewystarczające, gdyż w obecnej perspektywie (2014-2020) wynoszą tylko 1,15 mld Euro, co stanowi jedynie 13,4% ogółu środków w II filarze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
Dlatego od rządu i parlamentu kadencji 2015-2019 Związek Gmin Wiejskich RP ocz...