Poszukiwanie i wydobywanie gazu łupkowego i zaciśniętego w Polsce: aspekty prawne
Stałe zmniejszanie się konwencjonalnych zasobów gazu ziemnego powoduje, że poszukiwanie i wydobywanie tzw. gazu niekonwencjonalnego („GN”) zyskuje na znaczeniu. Kategoria ta obejmuje gaz ziemny uwięziony w złożach łupkowych (gaz łupkowy) i gaz ziemny zamknięty w szczelnych formacjach skalnych (gaz zaciśnięty).
W przeszłości szczególnie bogate zasoby gazu łupkowego i gazu zaciśniętego odkryto w Stanach Zjednoczonych, jednak ich wydobycie rozpoczęło się stosunkowo niedawno, kiedy udało się wreszcie rozwiązać problemy technologiczne. Kamieniem milowym w tym zakresie było wprowadzenie technologii wiercenia poziomego i szczelinowania hydraulicznego. Obecnie w Stanach Zjednoczonych wydobycie niekonwencjonalnych zasobów gazu ziemnego stale wzrasta.
Niekonwencjonalne zasoby gazu
Szacunki wskazują, że ogromne niekonwencjonalne złoża gazu ziemnego mogą znajdować się również w Polsce. Najprawdopodobniej są one uwięzione na obszarze rozciągającym się od północnego zachodu do południowego wschodu Polski. Mimo że prace związane z rozpoznawaniem złóż znajdują się jeszcze na wstępnym etapie, już teraz wzbudzają wielkie zainteresowanie inwestorów, szczególnie zagranicznych, którzy posiadają niezbędną wiedzę i technologie eksploatacji złóż. W ciągu ostatnich dwóch lat wydanych zostało ok. 70 koncesji na poszukiwanie niekonwen...