Poszukiwanie rozwiązań
XII Konferencja ?Dla miasta i środowiska ? problemy unieszkodliwiania odpadów?, zorganizowana 24 listopada br. na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, z pewnością stanowiła okazję do zaprezentowania interesujących wyników badań, dotyczących tematyki zagospodarowania odpadów.
W tegorocznej odsłonie wydarzenia udział wzięło ok. 60 słuchaczy. Wysłuchali oni trzynastu prelekcji oraz zapoznali się z bogatą sesją plakatową. Na uwagę zasługuje m.in. wystąpienie Mateusza Szymańskiego z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, dotyczące koncepcji recyklingu magnesów neodymowych. Jak się okazuje, poddanie złomowanych magnesów procesowi przemiany fazowej, zachodzącej przy reakcji z wodorem (metoda wodorowania HDDR), pozwala uzyskać półprodukt w postaci proszku o dobrych właściwościach magnetycznych, który po spiekaniu lub wiązaniu tworzywem stanowi nowy rynkowy produkt.
Równie interesująca była prelekcja Michała Blatkiewicza z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Doktorant omawiał możliwości wykorzystania lakazy (enzymu grzybowego) do utylizacji toksycznych odpadów i degradacji odpadów włókienniczych. Obecnie trwają badania nad zintegrowanymi metodami jej pozyskiwania z dwóch różnych gatunków grzybów.
Piotr Rafał Kowalski z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego scharakteryzował chemiczne i mineralogiczne właściwości powstających żużli. Przedmiotem badań były żużle z jednego z największych zakładów termicznego unieszkodliwiania odpadów w Polsce. Stanowią one ziarnisty i rozsypliwy materiał o wysokiej zawartości krzemionki (Si02 50-60% wag.) i wapnia (CaO 15-20% wag.). Żużle w dużej mierze składają się z krzemianów i glinokrzemianów, głównie wapnia i pierwiastków alkaicznych oraz w mniejszej ilości z węglanów i fosforanów oraz w śladowych ilościach z innych minerałów. Wykorzystana metoda Rietvelda z użyciem wzorca wewnętrznego umożliwia precyzyjne określenie udziału procentowego składników żużli, co w późniejszym czasie może się przyczynić do efektywnego zagospodarowania tego typu odpadów.
Podczas konferencji poruszono również takie kwestie, jak biologiczna zabudowa rekultywowanych składowisk odpadów, właściwości zaczynów i zapraw budowlanych z udziałem popiołów fluidalnych czy też optymalizacja wytwarzania biogazu z osadów ściekowych z miejskiej oczyszczalni ścieków.
Judyta Więcławska