Poszukiwanie źródeł finansowania: miniprzewodnik
W związku z rozporządzeniem Ministra Środowiska ws. szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów można się spodziewać, że środki publiczne na edukację odpadową zostaną zabezpieczone i udostępnione. Być może jeszcze w 2017 r.
Uruchomienie zasobów pieniężnych Narodowego i Wojewódzkich FOŚiGW pozwoliłoby z kolei na synergię budżetów gminnych, powiatowych i funduszy prywatnych. Czy dojdzie zatem do przełomu w organizacji, prowadzeniu i finansowaniu edukacji odpadowej? I jakie źródła finansowania tej edukacji są dostępne obecnie, a jakie mogą pojawić się w przyszłości?
Środki gminne
Edukacja ekologiczna i edukacja odpadowa to ważne zadania gmin. Warto więc dowiedzieć się w gminie, czy planowany jest np. konkurs na dotacje celowe wspierające konkretne zadania edukacyjne istotne dla danego regionu. Gminy mogą być także instytucją spajającą możliwości i chęci działania na rzecz edukacji odpadowej organizacji pozarządowych i prywatnych sponsorów, inicjując lokalne partnerstwa publiczno-prywatne lub też ? co często jest wystarczające ? kontaktując partnerów społecznych i biznesowych. Ważne jest, aby aktywnie zabiegać o właściwe zagospodarowanie środków gminnych i składać propozycje na co oraz w jaki sposób te pieniądze wydać. Często bywa to cenną pomocą dla urzędników gminnych przy planowaniu wykorzystania z reguły szczupłych zasobów.
Organizacje odzysku
<...