Wraz z dynamicznym wzrostem stosowania w procesach odzysku, recyklingu i przetwarzania odpadów zaawansowanych technologii, zmienia się zakres umiejętności oraz kompetencji pracowników. Wykwalifikowany pracownik jest teraz na wagę złota.

Instalacje odznaczają się dużą wielofunkcyjnością, związaną z ich przygotowaniem do przetwarzania strumieni odpadów. Dlatego też zrozumienie przez obsługę instalacji procesów technologicznych ich zależności oraz sposobu funkcjonowania poszczególnych urządzeń, często decyduje o efektach pracy całego zakładu.

Coraz częściej to pracodawca musi poświęcić czas na przyuczenie i wyspecjalizowanie pracownika, gdyż rynek pracy nie odpowiada na potrzeby firm. Nie milkną więc głosy uczestników rynku, którzy podkreślają brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry.

Czy przedsiębiorcy działający na polu gospodarki odpadowej stykają się z tym problemem?

Opracowanie: Katarzyna Błachowicz

 

 

Rosnąca z roku na rok liczba miejsc pracy i spadek bezrobocia powodują, że coraz trudniej jest nam zatrudniać wykwalifikowanych pracowników. Brakuje osób z odpowiednim wykształceniem zawodowym, popartym doświadczeniem. Problemem jest również brak odpowiednich kwalifikacji, wymaganych zarówno przy sortowaniu odpadów, jak i zapewnieniu ciągłości procesów produkcyjnych (obsługa maszyn, takich jak ładowarki, wózki widłowe, suwnice, żurawie) ora...