Z Janina Nóżką, dyrektorem Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie, rozmawia Katarzyna Błachowicz.

 

Przedsiębiorcom często doskwiera brak pracowników technicznych, operatorów coraz bardziej wyspecjalizowanych urządzeń, w tym użytkowanych na rynku związanym z recyklingiem. Natomiast w Państwa placówce szkoli się uczniów właśnie w zakresie recyklingu. Jak to się zaczęło?

Wiedza z zakresu recyklingu wymaga aktualizacji i systematycznego porządkowania. Dotyczy to w równym stopniu kształcenia, jak i praktyki.

Dlatego też w Zespole Szkół Samochodowych w Głogowie rozpoczęto nauczanie w dziedzinie recyklingu pojazdów samochodowych. W pierwszym etapie zgłosiliśmy projekt ?Szkoła autorecyklingu? do funduszu Unii Europejskiej ? Leonardo da Vinci, który jest poświęcony szkolnictwu i edukacji zawodowej. Po uzyskaniu akceptacji nauczyciele ZSS w Głogowie (grupa 5 osób) zapoznali się z doświadczeniami niemieckimi z zakresu kształcenia dotyczącego recyklingu samochodów, komputerów, sprzętu AGD i sprzętu elektrotechnicznego, jak również z działalnością przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem w skali przemysłowej. Efektem tego projektu było wprowadzenie od 2000 r. przedmiotu o nazwie autorecykling w technikum samochodowym oraz zasadniczej szkole samochodowej. Przedmiot wprowadzono jako tzw. innowację pedagogiczną. Należało uzyskać zgodę organu prowadzącego (starostwa po...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?