Przejście na gospodarkę o bardziej zamkniętym obiegu wiąże się z kompletną zmianą systemową oraz innowacjami. By sprostać wyzwaniom, potrzebna jest odpowiednio przygotowana kadra, zdolna do wykonania zarówno bardzo prostych prac w zakresie zagospodarowania odpadów oraz recyklingu, jak i do planowania, analizy oraz zarządzania.

Szybkie tempo rozwoju światowej gospodarki przyczynia się do dynamicznego wzrostu produkcji oraz konsumpcji na kuli ziemskiej. Proces ten jest ściśle powiązany z ogromną eksploatacją zasobów naturalnych, i to z reguły nieodnawialnych. Natomiast systemy gospodarki o obiegu zamkniętym pozwalają zachować możliwie jak najdłużej wartość dodaną produktów i wyeliminować odpady. Zasoby pozostają w gospodarce, a kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce wykorzystuje się ponownie, tworząc kolejną wartość. Przejście na gospodarkę o bardziej zamkniętym obiegu wymaga zmian w każdym ogniwie łańcucha wartości ? od fazy projektowania produktu do nowych modeli biznesowych i rynkowych, od nowych sposobów przekształcania odpadów w zasoby do nowych zachowań konsumentów. Wiąże się to z kompletną zmianą systemową oraz innowacjami, i to nie tylko w dziedzinie technologii, ale również w organizacji, społeczeństwie, metodach finansowania i polityce.

Recykling

Proces, dzięki któremu przez przetworzenie odpadów możliwe jest pozyskanie surowca i jego ponowne wykorzystanie, zyskuj...