Przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) do 2030 r. oznaczałoby dla Europy zredukowanie o 500 mln ton emisji gazów cieplarnianych, o 20% mniejsze zużycie surowców, zmniejszenie o 600 mld euro redukcji kosztów przedsiębiorstw oraz szansę na stworzenie 170 tys. nowych miejsc pracy. Jak twierdzi Jyrki Katainen z Komisji Europejskiej, GOZ spowoduje efektywniejsze gospodarowanie zasobami i ograniczenie zależności od wyczerpujących się surowców, co może zapewnić Europie przewagę konkurencyjną.

Potencjał tworzenia miejsc pracy w gospodarce o obiegu zamkniętym, zdaniem Katainena, jest ogromny. Szacuje się, że tylko w naszym kraju powstałoby 74 tys. miejsc pracy wynikających z GOZ-u, do których należy dodać inne zawody z zakresu ochrony środowiska czy energetyki odnawialnej.

Jak przełożyłoby się to na rynek gospodarki odpadami? KE przekonuje, że nowe miejsca pracy powstaną na polu przygotowania odpadów do ponownego użycia, naprawiania zużytych sprzętów, usług czy recyklingu. Bowiem recykling, według Emmanuela Katrakisa z Europejskiej Konfederacji Recyklingu (EuRIC), zapewnia miejsca pracy związane z czynnościami, których nie można zlecić na zewnątrz, gdyż odbywa się zwykle w pobliżu miejsca gromadzenia surowców wtórnych.

Potrzebna jest zatem właściwie przygotowana kadra na różnych szczeblach gospodarki o obiegu zamkniętym, począwszy od bardzo prostych prac w zakresie zagospodarowania odpadów i recyklingu, a na procesach planowania, analizy oraz zarządzania kończąc. Czy obecny system edukacji w naszym kraju jest przygotowany do wyzwania, jakim jest tworzenie nowych profesji, niezbędnych do funkcjonowania nowej idei gospodarki? Okazuje się, że wraz z dynamicznym wzrostem stosowania w procesach odzysku, recyklingu i przetwarzania odpadów zaawansowanych technologii zmienił się zakres umiejętności oraz kompetencji pracowników, a rynek pracy nie zaspokaja tych potrzeb. Coraz częściej to pracodawca musi poświęcić czas na przyuczenie i wyspecjalizowanie pracownika. Wykwalifikowany pracownik jest więc teraz na wagę złota. Recykling będzie nieodzowną częścią gospodarki o obiegu zamkniętym, czas zatem tworzyć zawód technika recyklera.

Katarzyna Błachowicz

redaktor naczelna kwartalnika ?Recykling?