W branży wodociągowo-kanalizacyjnej coraz większe znaczenie zyskuje gospodarowanie energią. 

Optymalizacja zarządzania energią i choćby częściowe zastąpienie tradycyjnych paliw energią z OZE pozwoli na wygenerowanie realnych oszczędności, spowolni wzrost cen wody i ścieków oraz przyczyni się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym.

Podwyżki cen wody oraz ścieków, jak najbardziej zgodne z prawem i najczęściej wynikające z prowadzonych inwestycji, wywołują coraz większy społeczny opór. Dlatego poszukuje się oszczędności, w tym w zakresie gospodarki energią. Oczywiście, istnieje cała gama działań mających na celu oszczędzanie energii, ale trzeba też zwrócić uwagę na samą jej produkcję. Można powiedzieć, że branża jest predestynowana do generowania energii ze źródeł odnawialnych (OZE).

Unia Europejska kładzie nacisk na produkcję energii z OZE, dostrzegając w tym szansę na powstrzymanie ocieplania klimatu i zapobieżenie ekologicznej katastrofie. Ustalenia dotyczące takiej produkcji i obowiązki członków Wspólnoty zawarto w dyrektywie 2009/28/WE, przyjętej 23 kwietnia 2009 r. Również Polska przystąpiła do opracowania odpowiednich przepisów prawnych i w 2015 r. uchwalono ustawę o odnawialnych źródłach energii (która weszła w życie 4 maja) oraz rozporządzenie o cenach referencyjnych, niezbędne do zorganizowania w 2016 r. aukcji energii odnawialnej.

Izba Gospodarcza ?Wodociąg...