Biomasa – substancja organiczna powstała w procesie akumulowania energii słonecznej jest największym potencjalnym źródłem energii na świecie, w tym także w Polsce. Najważniejszą jej cechą jest to, że nie powoduje ona tak dużej emisji dwutlenku siarki, jak ma to miejsce w trakcie spalania węgla kamiennego, oleju opałowego lub innych paliw kopalnych. Ponadto bilans CO2 w procesie spalania biomasy jest równy zeru.
Programy redukcji emisji CO2, podjęte w wielu krajach, z jednej strony kładą nacisk na efektywność zużycia energii, z drugiej zaś wskazują na zwiększenie wykorzystania OZE. Uprawa roślin na cele energetyczne przez dłuższy czas powoduje chwilowe przemieszczanie CO2 z magazynów węgla na ziemi i w atmosferze, np. spalanie słomy powoduje czasowe zwiększenie stężenia CO2 w atmosferze, jednak w następnym roku nowe uprawy roślin na tym samym areale wychwycą wyemitowane wcześniej ilości CO2.
Obecnie tworzą się rynki biopaliw stałych, szczególnie na obszarach istniejących i modernizowanych kotłowni lub na potrzeby elektrowni. Surowcem do produkcji biopaliw jest najczęściej drewno pochodzące z lasów lub słoma, czyli surowce odpadowe. Stan taki będzie trwał do momentu intensywnego rozwoju upraw roślin energetycznych. Przewiduje się rozwój lokalnych rynków na biomasę w oparciu o nasadzenia wierzby krzewiastej w okresie około trzech lat. Biomasa w formach nieprzetworzonych na brykiety i pelety jest pali...