Dla zwiększenia energetycznego wykorzystania biomasy poszukuje się nowych technologii. Bardzo obiecującym paliwem jest granulat drzewny (pelety). Jest on paliwem czystym w spalaniu, neutralnym ze względu na emisję CO2, produkowanym głównie z odpadów drzewnych powstających w procesie obróbki mechanicznej drewna użytkowego. Zazwyczaj wytwarzany jest w kształcie walca o średnicy 6-10 mm i długości 10-30 mm.

Rozwój rynku granulatu w Europie – przykłady
W ostatnich latach obserwuje się niezwykle dynamiczny rozwój rynku granulatu drzewnego w większości krajów Unii Europejskiej. Duże instalacje w elektrociepłowniach budowane są w Danii i Szwecji, w Austrii i Niemczech dominuje rynek małych kotłów dla domów jednorodzinnych, a kominki i piece opalane granulatem najczęściej używane są we Włoszech.

Szwecja
W Szwecji produkcję granulatu drzewnego rozpoczęto w latach 80. Już wtedy produkcja osiągnęła 50 tys. t/rok.
Na początku lat 90. nałożono w Szwecji podatek na emisję CO2, co spowodowało dynamiczny rozwój produkcji i wykorzystania granulatu, wynoszący w 2003 r. 0,9 mln t. Przeważająca większość granulatu jest wytwarzana przez 30 dużych producentów, a wykorzystywany jest on zarówno w dużych, 100-megawatowych kotłach, jak i w domach jednorodzinnych. Popularne jest tu zastosowanie palników do granulatu w istniejących kotłach. Baza surowcowa pozwoliłaby na wytworzenie ok. 7 mln ton granulatu rocznie. Trzy czynniki d...