Największego polskiego zakładu produkcji pelet
Pomysł budowy zakładu produkcji pelet powstał po zapoznaniu się z tą technologią podczas pobytu w Szwecji. Dla realizacji tego przedsięwzięcia udało się stworzyć grupę inwestorów, entuzjastów tego ekologicznego paliwa. Działania rozpoczęły się od rozpoznania bazy surowcowej i oceny poziomu opłacalności produkcji.
Inwestorzy uznali, że głównym determinantem lokalizacyjnym jest dostępność surowca, a minimalna opłacalna skala produkcji przy przerobie mokrych trocin (konieczność wyposażenia linii w układy automatyki i sterowania ze względu na duże zagrożenie pożarowe) wynosi ok. 4 Mg/h. Po rozpatrzeniu różnych rozwiązań technicznych zdecydowano się na budowę linii o wydajności 8 Mg/h.
Cały ciąg technologiczny składa się z następujących faz: przygotowania surowca, suszenia mokrych trocin, magazynowania suchych trocin, mielenia, granulowania, chłodzenia i sortowania oraz magazynowania.
Dostawy poszczególnych urządzeń podzielono ze względu na wielość występujących zagadnień i wysoką specjalizację, jednocześnie zajmując się ich odpowiednią korelacją. Całość zagadnień sterowania i automatyki wraz z wizualizacją systemu wyłączono z dostaw poszczególnych podzespołów i zamówiono w jednej firmie w celu zapewnienia kompatybilności systemu sterowania.
Proces suszenia oparto o linię SBW-3 o zdolności odparowania 6 Mg wody na godzinę. Linię tę zmodernizowano przy współudziale szwedzkiej firmy, podnosząc jej wydajność...