Potencjał tkwiący w wodzie
Największe elektrownie wodne wykorzystują do funkcjonowania wodę słodką płynącą w rzekach, na których zostały zlokalizowane. Potencjał wody w aspekcie generowania energii jest ogromny. Niestety, w przypadku Polski jest on bardzo marnie wykorzystywany.
Woda to substancja, bez której życie na naszej planecie nie mogłoby istnieć. Stanowi ona jednocześnie w ujęciu ogólnym ok. 75% powierzchni całego globu. Zdecydowaną jej większość można by zakwalifikować jako wodę słoną – i to z reguły nie ona służy człowiekowi za medium w uzyskiwaniu energii.
Rodzaje elektrowni
Zgodnie z ogólnym podziałem zakładów energetycznych opartych na wodzie jako na czynniku służącym do generowania energii elektrycznej, wyróżnić możemy następujące rodzaje elektrowni: zaporowe, szczytowo- -pompowe, przepływowe, pływowe, wykorzystujące fale oraz siłę prądów morskich i oceanicznych, a także elektrownie maretermiczne oraz małe elektrownie wodne (MEW). Bezapelacyjnie największe moce zainstalowane są na świecie w elektrowniach wodnych stanowiących zaporę rzeczną. W Polsce największa instalacja tego rodzaju znajduje się we Włocławku i charakteryzuje się mocą 160 MW. Stanowi ona piątą pod względem wielkości mocy zainstalowanej elektrownię wodną na terenie Polski. Pozostałe cztery są typu szczytowo-pompowego, więc mogą stanowić bardzo skuteczny magazyn energii.