Potrzeba nowych schematów obiegu wody
Na skutek działalności człowieka obniża się poziom wód podziemnych, zmniejsza się powierzchnia terenów retencyjnych, wody ulegają zanieczyszczeniu, kurczą się zasoby wody pitnej. Przyczyn jest wiele: zanieczyszczone źródła, topnienie lodowców, urbanizacja i rozwój przemysłu. Tymczasem schematy obiegu wody w przyrodzie publikowane w podręcznikach szkolnych, akademickich i internecie wprowadzają odbiorców w błąd, tworząc złudne poczucie bezpieczeństwa, że wody zawsze wystarczy. Należy zatem je zaktualizować, twierdzą naukowcy z Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Szwajcarii, Szwecji i Francji, którzy przeanalizowali 450 publikacji na ten temat.
85% z nich nie ukazywało żadnego związku między działalnością człowieka a obiegiem wody w przyrodzie, a tylko 2% opracowań zawierało w schematach wpływ zmian klimatycznych lub zanieczyszczeń na obieg wody. Ponadto prawie wszystkie badane przykłady przedstawiały zielone krajobrazy o łagodnym klimacie i obfite w słodkie wody ? zwykle z jednym dorzeczem.
Wyniki badań zespół opublikował w Nature Geoscience oraz Nature, dodając do nich właściwy dla XXI w. schemat wody. Nowe diagramy pokazują bardziej złożony obraz, który obejmuje takie elementy, jak: woda roztopowa z lodowców, szkody powodziowe spowodowane zmianami użytkowania gruntów, zanieczyszczenia i wzrost poziomu morza.
Na podstawie: www.guardian.com, eurekalert.org