Andrzej Aumiller
poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
z-ca przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Rok 2005 jest rokiem, w którym dokonuje się wielu podsumowań i bilansów. Jednym z nich jest weryfikacja osiągnięć w zakresie stosowania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Dokonano tego także w odniesieniu do biopaliw, których udział na europejskim rynku paliw, zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego 2003/30/EC z 8 maja 2003 r. w sprawie promocji użycia biopaliw oraz odnawialnych źródeł energii dla celów transportowych, powinien do końca 2005 r. stanowić 2% wszystkich paliw stosowanych w ruchu drogowym, a w 2010 r. ich udział ma wynosić do 5,75% całkowitego udziału w rynku paliwowym. Niestety, wiele krajów, w tym także Polska, nie zrealizowało założonych wielkości, co sprawiło, że Komisja Europejska wszczęła w stosunku do nich postępowanie. W 2005 r. w Polsce udział ten wyniósł 0,5%, zaś średnio w Unii 1,2%, co zdecydowanie odbiega od założonego celu.
Wiążą się z tym także określone skutki dla tych, którzy zajęli się produkcją i uprawą roślin przeznaczonych w zamyśle na produkcję biopaliw. Okazuje się bowiem, że wielu producentów nie znajduje nabywców w kraju i pojawia się problem ze zbytem, np. rzepaku. Żniwa rzepakowe przyczyniły się natomiast do zwiększenia ilości surowca na rynku niemieckim, gdzie produkcja i wykorzystanie biopaliw jest znacznie większe aniżeli w naszym kraju. Taki stan rzeczy moż...