Konferencja Power Ring 2011 potwierdziła wzrost zainteresowania i świadomości w zakresie konieczności osiągnięcia efektywności energetycznej, której istotnym elementem jest także bezpieczeństwo energetyczne. Liczba uczestników konferencji, która odbyła się 16 grudnia w gmachu Ministerstwa Gospodarki, oraz internautów oglądających transmisje on-line – ponad 43 tys. osób – przekroczyła oczekiwania organizatorów (tj. Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, Stowarzyszenia na Rzecz Efektywności Eta oraz Instytutu im. E. Kwiatkowskiego).
Kluczowy temat konferencji brzmiał: „Europejska polityka energetyczno-klimatyczna a polskie cele gospodarki niskoemisyjnej”. Potrzeba analizy i dyskusji wynika z faktu opublikowania przez Komisję Europejską dokumentu „Energy Road map 2050 and investment needs in sustainable energy technologies”, w którym nakreślona została ogólna strategia budowy w UE gospodarki niskoemisyjnej do 2050 r. Dokument nie jest ostatecznie ukształtowany i wymaga dopracowania, polegającego głównie na zdefiniowaniu celów i interesów poszczególnych krajów członków z celami i interesami UE. Istotnym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której energia konsumowana w UE będzie pochodziła wyłącznie od producentów z tożsamego rejonu – takie opinie przeważały wśród uczestników konferencji.
Profesor Jerzy Buzek, przewodniczący SRNPRE oraz Parlamentu Europejskiego, nakreślił istotne elementy polityki energetycznej UE. Najważniejsze założenia polityki klimatycznej i energetycznej UE będą bazować na czterech filarach: oszczędzaniu energii przy przetwarzaniu, przesyłaniu i użytkowaniu, przebudowie portfela paliw stanowiących źródła energii, opartego na kopalinach, wytyczeniu ścieżki produkcji energii między energetyką odnawialną a nuklearną oraz na połączeniu wszystkich elementów, które często pozostają ze sobą w sprzeczności (np. oszczędzanie energii bez „inteligentnej dystrybucji”, zacofana sieć dystrybucji na prowincji i nowoczesne technologie produkcji).
Uczestnicy konferencji podkreślali związek energetyki z całą gospodarką i wskazywali, że ulega on pewnemu rozluźnieniu. Koszty energii mają wpływ na poziom kosztów w całej gospodarce. – Ceny energii zmniejszają jednak wpływ na udział kosztów w produkcji PKB. Ceny energii mają coraz mniejsze znaczenie dla recesji gospodarczej – stwierdził Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki w swoim wystąpieniu wskazał na potrzebę rozwoju efektywnej gospodarki niskoemisyjnej, której skutkiem będzie ochrona klimatu w symbiozie z rozwojem gospodarczym kraju. Taki cel jest możliwy do osiągnięcia tylko przy zastosowaniu innowacyjnych technologii. Do najważniejszych założeń gospodarki niskoemisyjnej należy zaliczyć: konkurencyjność, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo dostaw.
– Każdy z tych celów jest równie ważny i wymaga równoczesnego rozwoju. Nie można dopuścić do sytuacji, w której jeden cel będzie rozwijał się kosztem innego celu – uważa dyrektor Janusz Pilitowski z Departamentu Energetyki w MG.
Polska energetyka, bazująca głównie na węglu, ma złą renomę. Jest postrzegana jako gospodarka o wysokich kosztach pozyskiwania energii, dużych stratach przesyłu oraz znacznych kosztach emisji. Projekty UE powinny jednak uwzględnić ten fakt. Konieczne jest więc znalezienie rozsądnego kompromisu.
Profesor Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny SRNPRE, wskazał „szóste” źródło energii spełniające warunki wspomnianego kompromisu, i to bez ponoszenia znacznych nakładów inwestycyjnych. Jest nim oszczędzanie energii. To wymaga zwiększania świadomości i zaangażowania wielu instytucji oraz osób, które bez wydatkowania środków mogą spowodować ograniczenie zużycia energii. Jako przykład można wskazać: władze samorządowe odpowiedzialne za organizację transportu, producentów odbiorników energii, dystrybutorów energii – odpowiedzialnych za redukowanie strat przesyłu, zarządców nieruchomości czy indywidualne gospodarstwa domowe, odpowiadające za racjonalne używanie energii.
Doktor Bartosz Woszczyk z Global Smart Grid Technical Solutions Leader GE Energy stwierdził natomiast, że zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach, wdrożenie niskoemisyjnych, inteligentnych technologii wymaga dobrego zdefiniowania pożądanych wartości dodanych i określenia celów biznesowych, a także efektywnej współpracy wszystkich zainteresowanych podmiotów.
Krzysztof Kochanowski,
Procesy Inwestycyjne