Powinniśmy czerpać z zachodnich doświadczeń

Czy plastik jest tak zły, jak powszechnie się uważa? Czy i jak w Polsce powinna być zorganizowany system rozszerzonej odpowiedzialności producenta? Z Jakubem Tyczkowskim, prezesem Zarządu Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań, rozmawia Szymon Pewiński.

 

Ile plastiku rocznie wprowadzane jest na rynek? Czy ? również z doświadczeń Rekopolu ? wynika, że dziś jest ich więcej niż np. 2-3 lata temu? Jakie są prognozy na kolejne lata?

W strumieniu odpadów komunalnych mamy do czynienia z szerokim wachlarzem wyrobów z tworzyw sztucznych: artykuły gospodarstwa domowego, zarówno elektryczne, jak i nieelektryczne, zabawki, elementy pojazdów (samochód, rower?), no i, oczywiście, opakowania. Problem w tym, że w zasadzie tylko wprowadzone opakowania i sprzęt AGD są ujmowane w sprawozdawczości. Inne artykuły z tworzyw sztucznych przez żadne raporty nie są widziane. Rekopol jako organizacja odzysku opakowań od wielu lat monitoruje ilości tych opakowań wprowadzanych na rynek. W 2018 r. było to niecałe 1,2 mln ton, a w 2010 r. nieco ponad 750 tys. ton. W pierwszym roku funkcjonowania systemu recyklingu, czyli 2002 r., zaraportowano 430 tys. ton. Dynamika wzrostu wprowadzanych ilości jest stosunkowo stała i wynosi 3-4% rok do roku. Należy podkreślić, iż niecały strumień jest wykorzystywany w gospodarstwach domowych, do którego trafia około 70% masy. Res...