Powódź nasza powszechna

Skąd w Polsce biorą się coraz częstsze powodzie? Jak wpływają one na ujęcia wody, infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną? I w końcu: jak tym skutkom przeciwdziałać?

Powódź to jedno ze zjawisk naturalnych związanych z zasobami wody. Dla środowiska powódź jest czymś naturalnym. Wiele organizmów i ekosystemów jest od niej zależnych, inne nauczyły się ją przetrwać. Dla człowieka powódź jest jedną z katastrof naturalnych przyczyniających się do strat społecznych i gospodarczych. Z jednej strony człowieka ciągnie do wody, z uwagi na to jak cenny jest to zasób i jak kluczową rolę odgrywa w naszym życiu, a z drugiej ? zbyt bliskie podejście do rzek z zabudową zwiększa ryzyko strat spowodowanych powodzią.

Prawnie mamy do czynienia z dwoma terminami: zagrożenia i ryzyka powodziowego. Zagrożenie to obszar, na którym jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi. Ryzyko natomiast oznacza kombinację zagrożenia z prawdopodobieństwem wystąpienia negatywnych skutków dla życia i zdrowia ludzkiego, dla środowiska, dla dziedzictwa kulturowego i dla działalności gospodarczej.

Niejedna powódź

Zanim przejdziemy do szerszego omawiania skutków i częstotliwości powodzi, warto zapoznać się z jej rodzajami. Na stronach Wód Polskich typy powodzi wyróżnione są ze wzgl...