Obecnie w naszym kraju dokonują się liczne zmiany. Szczególnie widoczne są modyfikacje w polskim ustawodawstwie. Jesteśmy świadkami dynamicznego procesu dostosowywania systemu prawnego Polski do aktów prawnych obowiązujących w państwach członkowskich. Proces ten obejmuje również ochronę środowiska.

W dniach 3-14 lipca 1992 r. w Rio de Janeiro, na Szczycie Ziemi poruszone zostały kwestie związane z oddziaływaniem na środowisko naturalne państw wysokorozwiniętych. W wyniku ustaleń w 1993 r. zaapelowano do rządów na całym świecie, by powołali organy administracji odpowiedzialne za realizację powyższych wytycznych. Zgodnie z tym w 2002 r. powstała w Polsce Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju, dla której jednym z podstawowych zadań jest realizacja założeń zasady zrównoważonego rozwoju. Przewodnictwo nad Radą sprawuje minister środowiska1.

Pozytywne efekty

Zasada ekorozwoju była genezą wielu aktów prawnych. W największym skrócie zasada zrównoważonego rozwoju znajduje odzwierciedlenie w następujących stwierdzeniach:
  • zapobieganie zanieczyszczeniom,
  • likwidowanie zanieczyszczeń u źródła,
  • odpowiedzialność sprawcy za zanieczyszczenie,
  • efektywność, to jest osiąganie celów ochrony środowiska po najmniejszych kosztach2.

...