Z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania 2008 r. został ogłoszony Rokiem Klimatu
i Środowiska. Decyzja ta związana jest z wyborem Poznania na miejsce organizacji Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, która odbędzie się w dniach 1-12 grudnia br. na terenie  Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

W Poznaniu odbędzie się już XIV Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) – w skrócie COP 14.


Światowa ranga wydarzeń
Najważniejszym celem konwencji i wszelkich związanych z nią dokumentów prawnych jest zobowiązanie stron do wdrożenia krajowych programów na rzecz zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Strony konwencji są również zobowiązane do regularnego przedkładania raportów w tym zakresie. XIV sesji towarzyszyć będzie czwarta sesja Stron Protokołu z Kioto (COP/MOP4). Protokół do Konwencji UNFCCC został przyjęty przez Konferencję Stron
w grudniu 1997 r. i jest prawnie wiążącym porozumieniem międzynarodowym, nakładającym na państwa wysoko rozwinięte obowiązek redukcji emisji sześciu gazów cieplarnianych o przynajmniej 5% do 2012 r.
Uczestnikami konferencji klimatycznej w Poznaniu będą oficjalne delegacje rządowe ponad 150 państw, przedstawiciele międzynarodowego środowiska naukowego, organizacji pozarządowych, a także światowe media.
To bardzo ważne i prestiżowe wydarzenie stało się dla władz miasta inspiracją do ogłoszenia 2008 r. Rokiem Klimatu i Środowiska. Patronat honorowy nad obchodami objął Minister Środowiska – prof. Maciej Nowicki. Zaproszenie do udziału w komitecie honorowym przyjęli: Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Poznański, Przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz rektorzy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechniki Poznańskiej.
W programie obchodów zaplanowano szereg imprez o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i społecznym, których celem jest propagowanie działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska. Wszystkim wydarzeniom realizowanym w ramach projektu towarzyszyć będzie znak graficzny, który został wybrany w drodze konkursu. Na uwagę zasługuje fakt, że rząd Polski, który wraz z sekretariatem UNFCCC jest współorganizatorem konferencji klimatycznej, podjął decyzję, by poznańskie logo stało się oficjalnym logiem konferencji.
W ramach Roku Klimatu i Środowiska odbędą się przedsięwzięcia o charakterze otwartym, kierowane do mieszkańców Poznania i regionu, m.in.: imprezy plenerowe, ogólnopolskie akcje happeningowe, wykłady otwarte, wystawy oraz przedsięwzięcia naukowe i popularno-naukowe, np. konferencje i seminaria, które mają posłużyć wymianie najlepszych praktyk.
Jednym z najważniejszych i najbardziej atrakcyjnym punktem obchodów będzie koncert plenerowy z udziałem międzynarodowej gwiazdy muzycznej. Ponadto Stowarzyszenie France-Pologne zorganizuje uniwersytet otwarty, w ramach którego odbędzie się cykl wykładów europejskich autorytetów w dziedzinie nauki i biznesu.


Imprezy towarzyszące
Kalendarium wydarzeń Roku Klimatu i Środowiska podzielone zostało na cykle tematyczne, w ramach których zorganizowane zostaną poszczególne przedsięwzięcia. Dla przykładu we wrześniu – miesiącu Alternatywnych źródeł energii i alternatywnego transportu – odbędzie się festyn z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Dnia bez Samochodu, podczas którego zaprezentowane zostaną pojazdy z alternatywnymi napędami, m.in. hybrydowym, oraz lekcje ecodrivingu.
W związku z obchodami Roku Klimatu i Środowiska szereg wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarium poznańskich imprez, będzie dedykowanych ochronie środowiska. Tegoroczna edycja Festiwalu MALTA odbędzie się pod hasłem EKO-MALTA. Ponadto w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR zostanie ufundowana nagroda Prezydenta Miasta Poznania za najlepszy film animowany promujący zachowania proekologiczne.
Do współpracy i włączenia się w organizację wydarzeń pod hasłem Roku Klimatu i Środowiska zaproszone zostały poznańskie instytucje, uczelnie wyższe, placówki oświatowe, stowarzyszenia ekologiczne, a także poznańskie firmy i gminy metropolii poznańskiej.
Przez cały rok organizowane będą liczne wystawy, prelekcje i pokazy filmów, m.in.
w Ogrodzie Botanicznym, Ogrodzie Zoologicznym oraz Palmiarni Poznańskiej. Szczegółowy program obchodów dostępny jest w portalu internetowym miasta na stronie http://www.poznan.pl/srodowisko w kalendarium wydarzeń Roku Klimatu i Środowiska.
Obchody Roku Klimatu i Środowiska, a przede wszystkim organizowane pod tym hasłem wydarzenia, mają na celu zainteresowanie mieszkańców miasta oraz regionu tematyką ochrony klimatu i środowiska wraz z kształtowaniem w nich postaw proekologicznych. Mamy nadzieję, że realizowane wydarzenia zwiększą społeczną wrażliwość na problematykę zmian klimatu, a tym samym ograniczenie negatywnego wpływ na środowisko naturalne.
Leszek Kurek
Urząd Miasta