Drzewa przy poznańskich ulicach zyskują na zimę specjalne osłony, chroniące ich korony nie tyle przed zimnem, co przed szkodliwym działaniem aerozolu solnego, unoszącego się spod kół przejeżdżających samochodów. W ten sposób w okresie zimowym chronionych jest ok. 1500 drzew rosnących wzdłuż poznańskich jezdni.

W 2009 r. Poznań jako pierwszy w Polsce zaczął stosować tego typu ochronę koron drzew przed solnym aerozolem, podnoszonym przez przejeżdżające samochody. Obecnie staje się ona coraz popularniejsza i powoli wkracza także do innych miast, będąc uzupełnieniem całego wachlarza działań mających na celu ochronę miejskiej zieleń przed skutkami zimowego utrzymania dróg.

Za okrywanie koron drzew odpowiada Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu. Tej ochronnej technice podlegają w stolicy Wielkopolski drzewa rosnące w pasach drogowych. Okrywane są takie gatunki, jak bożodrzew gruczołkowaty, brzoza brodawkowata, dąb czerwony, grusza drobnoowocowa, jarząb szwedzki, jarząb pospolity, jesion wyniosły, klon jawor, klon polny, klon pospolity, lipa drobnolistna, lipa srebrzysta, platan klonolistny, robinia biała czy wiązowiec zachodni.

O lokalizacji zastosowania osłon decyduje jednak nie sam gatunek drzewa, ale wiek, odległość drzew od ulicy i prędkość jazdy samochodów, a co za tym idzie, zasięg aerozolu solnego, przed działaniem którego zabezpieczają osłony. Te wykonane są z siatki cieniującej z włókna polipropylenowego, o gęstości zapewni...