Wykorzystanie procesów suchej fermentacji w produkcji biogazu jest korzystne w aspekcie zagospodarowania bioodpadów także z gospodarstw domowych oraz tych pochodzących z rolnictwa i pielęgnacji krajobrazu.

Sucha fermentacja musi być prowadzona za sprawą odpowiedniej technologii i urządzeniach. BioFerm z grupy przedsiębiorstw Viessmann jest wiodącą firmą na rynku europejskim i północnoamerykańskim w zakresie dostarczenia ww. technologii i urządzeń.
Znaczący wzrost wywozu odpadów w Polsce daje nadzieję na coraz szersze upowszechnianie selektywnej ich zbiórki pod kątem wykorzystania bioodpadów dla celów energetycznych. A jest to znaczny potencjał, gdyż na 1000 mieszkańców przypada ok. 100 ton bioodpadów rocznie. Charakteryzują się one także korzystnymi parametrami – wydajność pozyskiwania biogazu jest jedynie o ok. 20% niższa niż kiszonki z kukurydzy i znacznie wyższa od wykorzystywanego w biogazowniach obornika.
Bioodpady są przy tym surowcem ogólnie i stale dostępnym, niewymagającym produkcji, jak np. w przypadku biomasy pozyskiwanej z roślin energetycznych, których ceny systematycznie rosną.
Fermentacja cząstek stałych (sucha fermentacja) w porównaniu z fermentacją mokrą w fazie przygotowawczej wymaga mniejszego nakładu energii, gdyż biomasa poddawana fermentacji nie musi być doprowadzana do stanu nadającego się do przepom...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?