Obecnie zbiegają się ze sobą – niczym przeciwne fale – negatywne i pozytywne okoliczności, w wyniku których możliwa jest do osiągnięcia nowa jakość w planowaniu oraz wdrażaniu przedsięwzięć – o czym szerzej w poniżej opisanym przykładzie.
W czasach dekoniunktury często sięga się po starsze idee, których wcześniejsze wykorzystanie nie było konieczne. Staną się one istotną częścią europejskiego programu antykryzysowego, który promuje inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Strategię ustaloną w Brukseli popiera również nasz rząd, który właśnie ogłasza narzędzia wsparcia dla finansowania budowy nowych elektrowni i ciepłowni na biomasę, małych farm wiatrowych, elektrowni wodnych i siłowni geotermalnych. Równocześnie weszły w życie dwie ustawy – o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) oraz o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Dodatkowo Unia Europejska ogłasza właśnie nowe działania na rzecz aktywacji zasobów energii odnawialnej.
Te okoliczności wzięte razem tworzą nowe uwarunkowania, których umiejętne wykorzystanie daje możliwość osiągnięcia sukcesu w niełatwych czasach dekoniunktury.
Innowacja regionalna
Konkretnym przykładem w skali regionalnej jest inicjatywa Związku Gmin Karkonoskich (ZGK), będącego właścicielem spółki posiadającej składowisko odpadów komunalnych. Już półtora...