PPP z perspektywy funduszy UE w okresie 2014-2020
Perspektywa finansowa 2014-2020, ze względu na wypracowane praktyki pozyskiwania funduszy i praktyki realizacji przedsięwzięć partnerstwa publiczno-prywatnego, może stanowić przełom dla wdrażania i finansowania projektów hybrydowych, czyli takich, w których następuje połączenie modelu PPP z funduszami UE. Ze względu na wprowadzenie nowych regulacji więcej projektów, w tym typowych dla naszego kraju, czyli małych, powinno uzyskać dostęp do funduszy europejskich na lata 2014-2020.
W krajowej praktyce gospodarczej doszło do sytuacji, że poprzedni cykl programowania funduszy europejskich (2007-2013) przypadł na okres uchwalania i wdrażania ustawy regulującej partnerstwo publiczno-prywatne (grudzień 2008 r.) oraz koncesji na roboty budowlane i usługi (styczeń 2009 r.). Ta zbieżność czasowa sprawiła, że pozostawało niewiele czasu na opanowanie zarówno praw i regulacji dotyczących PPP i koncesji, jak i sposobów wykorzystania funduszy europejskich we współfinansowaniu przedsięwzięć PPP. Obecna perspektywa finansowa 2014-2020 to okres, w którym wiele samorządów wchodzi z praktyczną wiedzą dotyczącą realizacji przedsięwzięć PPP i koncesji, należy więc spodziewać się, że nowe możliwości współfinansowania takich przedsięwzięć zostaną skrupulatnie wykorzystane.
Koncepcja Komisji Europejskiej
Komisja Europejska zainicjowała tworzenie ram prawnych dotyczących współfinansowania projektów PPP ze środków finansowych wydziel...