Pracowite lata
Działania Ministerstwa Środowiska w latach 2001-2005 koncentrowały się głównie na pracach organizacyjnych i legislacyjnych w zakresie szeroko rozumianej ochrony środowiska. Najważniejsze z nich dotyczyły m.in. gospodarki wodnej, ochrony przyrody i powietrza, gospodarki odpadami, dostosowania naszego prawa do wymogów UE oraz działań edukacyjnych.
Poprawie jakości wód służą inwestycje zaplanowane w przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych, działania ujęte w programach ograniczających zanieczyszczenia wód azotanami pochodzenia rolniczego oraz w programach redukcji substancji niebezpiecznych w ściekach przemysłowych. Najbardziej znaczącymi inwestycjami służącymi poprawie jakości wód są m.in. oczyszczalnia ścieków „Południe” w Warszawie oraz zmodernizowane oczyszczalnie ścieków w Białymstoku i Lublinie. Na terenie całej Polskie prowadzone są również intensywne prace, zmierzające do budowy i rozbudowy zbiorczych systemów kanalizacyjnych.
Dzięki działaniom resortu ukończono budowę i kontynuowano realizację inwestycji w zakresie gospodarki wodnej: zbiorników wodnych, stopni wodnych (Smolice na Wiśle), a także przedsięwzięć związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. Zbiorniki Kozielno i Topola na Nysie Kłodzkiej ochraniają dolinę Nysy poniżej Paczkowa i wpływają na redukcję fali powodziowej na Odrze. Zbiornik Kuźnica Warężyńska ochrania miejscowości położone w dolinie Przemszy (Będzin, Jaworzno, Sosnowiec i Mysłowice). Zbiornik Świnna Poręba budowany jest dla zabezpieczenia przed powodzią doliny Skawy (również Krakowa), a zbiornik Wióry ma ochraniać doliny rzek Świśliny i Kamiennej, w tym miejscowości Ostrowiec Świętokrzyski i Kunów.
Oddany do eksploatacji w 2002 r. Polder Buków ochrania miasta gmin województwa śląskiego: Racibórz, Krzyżanowice, Lubomia i Gorzyce. Zadaniem Jazu Lipki jest wyrównanie przepływu, niezbędnego dla zapewnienia żeglugi na Odrze.
W porozumieniu w rządem Białorusi podjęto działania związane z rekonstrukcją odcinka granicznego Kanału Augustowskiego. Zadania resortu na przyszłe lata w tym zakresie określono w przyjętej „Strategii gospodarki wodnej”.
Przy aktywnej współpracy z parlamentarzystami i samorządowcami niemal całkowicie dostosowaliśmy nasze prawo do prawa unijnego. Działania resortu koncentrowały się m.in. na przygotowaniu projektów ustaw i rozporządzeń wykonawczych oraz dokumentów związanych z wdrażaniem dyrektyw unijnych. W tym zakresie zakończono m.in. prace nad ustawami (m.in. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, o zużytym sprzęci elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw) i rozporządzeniami wykonawczymi do ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Obecnie w uzgodnieniach wewnątrzresortowych i konsultacjach społecznych znajduje się rozporządzenie do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz rozporządzenie do ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw, których przygotowanie leży w kompetencjach Ministerstwa Środowiska.
Przyłączenie Polski do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 nałożyło na nas obowiązek podjęcia nowych zadań w zakresie ochrony przyrody. W pierwszym etapie prac do sieci wytypowano 256 obszarów Natura 2000, zajmujących 9,3% lądowej powierzchni kraju.
W zakresie realizacji zadań dotyczących ochrony powietrza zakończono prace nad „Krajowym Planem Rozdziału Uprawnień do Emisji CO2 na lata 2005-2007”.
Ponadto kontynuowano realizację 45 projektów (z lat 2002-2003) zatwierdzonych w ramach ISPA oraz blisko stu przedsięwzięć z dziedziny geologii. Uruchomiono bazę danych ds. organizmów genetycznie zmodyfikowanych oraz zmodernizowano i zaktualizowano Krajowy System Wymiany Informacji o Różnorodności Biologicznej. Aktualizowany jest również Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (Uchwała nr 219, MP z 2003 r. nr 11, poz. 159) za okres od 29 października 2002 do 29 października 2004 r.
Ministerstwo Środowiska przygotowało lub uczestniczyło w organizacji wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych przedsięwzięć promocyjno-edukacyjnych, wynikających z realizacji Narodowej Strategii Edukacji Ekologicznej i z zobowiązań międzynarodowych.
Resort umożliwia studentom, absolwentom szkół wyższych, laureatom konkursu „Grasz o staż” i wolontariuszom odbycie staży i praktyk w MŚ. Aktywnie włączyliśmy się w realizację rządowego programu „Pierwsza praca”.
Andrzej Dworzak
dyrektor generalny w Ministerstwie Środowiska