Druga już edycję Konferencji „BIOGAZ – praktyczne aspekty inwestycji w zieloną energię”, zorganizowana przez firmę Progress Group, odbyła się 16 marca 2011 r. w siedzibie Business Centre Club w Warszawie. Spotkanie to zyskało już rangę platformy kontaktu podmiotów zainteresowanych technologią biogazową z autorytetami oraz z przedsiębiorstwami dysponującymi doświadczeniami w tej dziedzinie i oferującymi konkretne rozwiązania inwestorom. Druga edycja konferencji cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem niż pierwsza, w której wzięło udział 150 osób.

O randze przedsięwzięcia świadczy lista osób, instytucji i branżowych organizacji, które wsparły konferencję w ramach patronatów honorowego: prezydent m.st. Warszawy, marszałek województwa mazowieckiego, przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energetyki i Urząd Regulacji Energetyki. Ponadto Agencja Rynku Energii, Krajowa Izba Gospodarcza, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Mazowiecka Agencja Energetyczna, Polskie Stowarzyszenie Biogazu, Małopolska Agencja Energii i Środowiska, Polskie Towarzystwo Biomasy POLBIOM oraz portal szanuj-energie.pl.
Konferencję rozpoczął prof. Wacław Romaniukz Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego prelekcją pt. „Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010-2020”.
Zagadnienia prawne i organizacyjne związane z budową biogazowni zostały omówione przez mec. Dominika Strzałkowskiego z Kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz, a te dotyczące podłączenia biogazowni do sieci elektroenergetycznej po nowelizacji ustawy Prawo energetyczne przez Roberta Mikulskiego z Kancelarii Stopczyk & Mikulski.
O krajowych i unijnych mechanizmach dofinansowania budowy biogazowni mówił doradca ds. finansowania inwestycji, Wojciech Nawrocki z firmy METROPOLIS. Ekonomiczne aspekty wytwarzania energii z biogazu przedstawił Oskar Mikucki z firmy Cost Cutters.
Temat kontenerowych agregatów kogeneracyjnych zasilanych biogazem przybliżył uczestnikom konferencji Grzegorz Gaudy z KWE – Technika Energetyczna.
Do produkcji biogazu mogą być stosowane różne surowce. Ich przeglądu dokonali dr Kerstin Busch z niemieckiej firmy Ecofys Germany oraz Mirosław Baściuk, reprezentujący przedsiębiorstwo FUNDEKO Korbel, Krok-Baściuk.
 Projektując biogazownię, warto najpierw sprawdzić, jak będą przebiegały procesy fermentacji w przypadku zastosowanych substratów. Takie oceny wykonywane są w specjalistycznych laboratoriach. Doktor Artur Olesienkiewicz, kierownik Laboratorium BIOGAZ ZENERIS, omówił interpretację wyników badań laboratoryjnych i ich przełożenie na parametry biotechnologiczne fermentacji metanowej.
Warto również poznawać już stosowane technologie w instalacjach funkcjonujących za granicą. Przykłady biogazowni rolniczych bazujących na niemieckich technologiach przedstawił Tomasz Gangera, dyrektor firmy BIOGAS-HOCHREITER EU.
Poza wysłuchaniem prelekcji praktyków i specjalistów, uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z ofertą firm wielu firm funkcjonujących na rynku związanym z biogazowniami rolniczymi.
Niezwykle pozytywne sygnały pochodzące od uczestników i sponsorów konferencji dały impuls do zorganizowania jesienią kolejnych spotkań dot. tematyki biogazowej.
(uw)