Otwarcie rynku energii elektrycznej i gazu

1 lipca 2007 r. nastąpi otwarcie rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego. W praktyce oznacza to, że wszyscy odbiorcy tej energii będą mogli ją kupić od dowolnie wybranego sprzedawcy. Trzy lata temu prawo to nabyli odbiorcy nie będący gospodarstwami domowymi.


Z tej możliwości, określanej także jako zasada TPA (ang. Third Party Accesses – dostęp strony trzeciej), w 2006 r. skorzystało ponad 60 odbiorców, głównie przemysłowych, zużywających duże ilości energii, ale w grupie tej znaleźli się też pierwsi mali odbiorcy o zużyciu poniżej 2 tys. MWh/rok. Liczba zakupujących energię elektryczną w ramach zasady TPA uległa w ubiegłym roku podwojeniu i zapewne tendencja ta w następnych latach istotnie wzrośnie. Ponadto perspektywa możliwości odejścia odbiorcy od dotychczasowego sprzedawcy wywoła także inne pozytywne zjawiska – sprzedawcy staną się bardziej elastyczni w negocjacjach cenowych, skłonni do stosowania bonifikat i upustów czy oferowania innych, bardziej dogodnych warunków rozliczania za sprzedaną energię.
Z otwarciem rynku energii i rynku gazu ziemnego wiąże się zobowiązanie przedsiębiorstw energetycznych (spółek dystrybucyjnych) do rozdzielenia działalności obrotu energii i świadczenia usług sieciowych na dwa odrębne podmioty prawne, w terminie do 1 lipca 2007 r. Oznacza to, że spółka dystrybucyjna, do sieci której jesteśmy przyłączeni, jest zobowiązana wydzielić odrębny podmiot prawny, ...