Działania zmierzające do zapewnienia prawidłowej retencji wód powierzchniowych w kraju mają swoje prawne źródła w Konstytucji RP. Ma to związek z zasadą zrównoważonego rozwoju. Zasada ta jest również fundamentem projektowania i utrzymania „zielonych rozwiązań” w miastach, bo jak wiadomo, bez prawidłowej gospodarki zasobami wodnymi nie ma szans na zazielenianie miast.

Podstawową zasadą polskiego systemu ochrony środowiska jest zasada zrównoważonego rozwoju, mająca umocowanie w art. 5 Konstytucji RP. Również zgodnie z postanowieniami art. 1 Ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (DzU z 2021 r. poz. 2268 ze zm.): Ustawa reguluje gospodarowanie wodami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, w szczególności kształtowanie i ochronę zasobów wodnych, korzystanie z wód oraz zarządzanie zasobami wodnymi. Zatem skoro korzystanie ze środowiska ma mieć charakter zrównoważony, to również podmioty wpływające na stan wód muszą się kierować tą zasadą. Zgodnie z postanowieniami art. 9 ust. 4 Prawa wodnego: Gospodarowanie wodami prowadzi się w zgodzie z interesem publicznym, nie dopuszczając do wystąpienia możliwego do uniknięcia pogorszenia ekologicznych funkcji wód oraz pogorszenia stanu ekosystemów lądowych zależnych od wód.

Oczywiście przytocz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?