Oczyszczalnie ścieków muszą spełniać wiele wymogów dotyczących jakości oczyszczonych ścieków. Prowadzi to do znacznej liczby celów, jakie należy osiągnąć, aby właściwie przebiegał proces oczyszczania. Realizacja tych celów może opierać się na zastosowaniu sterowania optymalizującego w technologii krzepkiego sterowania predykcyjnego (ang. Robust Model Predictive Control – RMPC). Zostało ono zaimplementowane w hierarchicznej strukturze sterowania1.

Obiektem sterowania jest zintegrowany system ściekowy, składający się z kanalizacji (z wyróżnieniem zbiornika wyrównawczego) oraz biologicznej oczyszczalni ścieków. Jako przykład może służyć struktura oczyszczalni w Kartuzach. Stosuje się w niej metodę niskoobciążonego osadu czynnego z wielofazową komorą osadu czynnego, pracującą w systemie technologicznym UCT/MUCT. System ten umożliwia usuwanie związków azotu i fosforu.
Usuwanie fosforu jest wspomagane przez proces chemicznego strącania siarczanem żelazowym (PIX). W chwili obecnej zbiornik wyrównawczy służy do przechowywania nadwyżki dopływających ścieków (może służyć również do wyrównywania zmiennego napływu do reaktora biologicznego) – do zbiornika wyrównawczego trafia przelew nadwyżki ścieków z jazu przelewowego.
Do sterowania oczyszczalnią służy zestaw autonomicznych układów regulacji, zawierających klasyczne regulatory, których wartości zadane są ręcznie ustawiane na podstawie reguł (np. wiedzy technologa).
W typowej przepły...