Kto ma sprzątać na terenach otwartych?

Pojęciem terenu otwartego posługuje się ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nie jest on w ustawie zdefiniowany, ale można uznać, że jest to synonim terenu powszechnie dostępnego – niezależnie od tego, czy owa dostępność wynika z realizacji obowiązków ustawowych (np. tereny lasów, parków czy tereny nadbrzeżne), czy z woli właściciela.


Zasadniczym problemem jest, jaki reżim prawny dotyczy odpadów porzucanych na terenach otwartych i czy ich usuwanie mieści się w pojęciu utrzymania czystości i porządku. Nie chodzi przy tym o zwykle porządkowanie i utrzymanie terenu we właściwym stanie, ale o kosztowną likwidację dzikich wysypisk.
Wspomniana ustawa w warstwie odnoszącej się do obowiązków właścicieli nieruchomości (a w zasadzie podmiotu zarządzającego) dotyczy jedynie odpadów komunalnych. Jest bardzo wątpliwe, czy odpady podrzucane w obrębie nieruchomości administrowanych np. przez Lasy Państwowe (tereny leśne), RZGW (wały przeciwpowodziowe, tereny zalewowe) oraz gminy (znaczna część terenów zieleni) należy traktować jako komunalne. Definicja odpadów komunalnych znajduje się w ustawie o odpadach (art. 3 ust. 3 pkt 4) i mówi, że są to odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych, pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu ...