Problematyczna kwalifikacja prawna ścieków przemysłowych
Coraz więcej przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych podejmuje starania mające na celu uporządkowanie swojej polityki w zakresie zagospodarowania ścieków przemysłowych. Niestety, zadania nie ułatwiają regulacje w tym obszarze.
W polskim systemie prawnym brak jest aktu normatywnego, który w sposób kompleksowy określałby zasady postępowania ze ściekami przemysłowymi. Wręcz przeciwnie, materiał normatywny w tym zakresie jest rozproszony w aktach prawnych o różnej randze. Obejmuje on zarówno przepisy rangi ustrojowej, jak i szereg norm technicznych dotyczących sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.
Skalę powyższego zjawiska potwierdzają chociażby regulacje w zakresie definicji pojęcia ścieków przemysłowych. I tak, wyżej wymienione pojęcie jest aktualnie zdefiniowane zarówno na gruncie ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej: uzzw), jak również Prawa wodnego (dalej: PW) oraz ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (dalej: POŚ). Liczba aktów prawnych, w których dostrzeżono ten niezwykle ważny element działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych nie przekłada się jednak na jakość przepisów w tym zakresie. W rezultacie nadal sporym problemem jest kwalifikacja prawna ścieków przem...