Dziś w Polsce około 3,5 mln budynków będących w złym stanie technicznym wymaga termomodernizacji. Wciąż brakuje jednak dobrych instrumentów finansowania. Czy uda się je w końcu wypracować?

Od pewnego czasu walka ze smogiem pozostaje jednym z nośnych tematów w naszym kraju. Wcześniej takim tematem były odnawialne źródła energii (OZE). Podczas dyskusji wokół nich namnożyło się ?ojców sukcesu?, którzy szybko zniknęli, gdy się okazało, że polskie władze mają raczej sceptyczne nastawienie do OZE jako niezależnego i rozproszonego źródła energii, stawiając na tzw. polski węgiel, którego jest coraz mniej. Czy zagadnienie efektywności energetycznej i walki ze smogiem podzieli los OZE?

Niezrozumienie tematu przez rządzących?

W przeszłości powstały założenia projektu rozwoju gospodarki polskiej opartej na tzw. opcji zerowej. Co to oznaczało? Chodziło po prostu o to, aby wzrost gospodarczy kraju, który wymaga normalnie proporcjonalnego wzrostu zapotrzebowania na energię, odbywał się przy niezmiennym jej zużyciu. Ewentualny wzrost zapotrzebowania byłby kompensowany przez działania poprawiające efektywność energetyczną gospodarki. Niestety, nie znalazło to zbyt dużego zrozumienia u rządzących. Dlatego, poza pewnymi działaniami wspierającymi wzrost efektywności energetycznej, także wymuszonymi przez członkostwo w UE, zabrakło działań pozwalających efektywnie wykorzystać potencjał tkwiący w ograniczeniu zapotrzebowania na ...