Łączna moc zainstalowana elektrowni wiatrowych, wg danych Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej na 4 października 2007 r., wynosiła 280 MW. Mimo istotnego przyrostu mocy zainstalowanej w ujęciu „rok do roku”, efektywny udział oraz rzeczywiste znaczenie energetyki wiatrowej w krajowym bilansie energetycznym (mierzone produkcją w stosunku do zużycia) wciąż jednak pozostaje na skromnym poziomie, szacowanym na ok. 0,2%.

Poczynione w rządowych założeniach plany budowy nowych farm wiatrowych o mocy ok. 450-500 MW rocznie, nawet w kontekście ww. przyrostu mocy, wydają się być trudne do zrealizowania. Jednym z elementów mogących istotnie wpłynąć na zmianę obecnego tempa przyrostu mocy elektrowni wiatrowych będą z pewnością nowe obowiązki wynikające z członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej.
Według Komisji Europejskiej (KE) w obecnym zużyciu energii w Polsce już 7,2% pochodzi ze źródeł odnawialnych. Wielkość ta, dla wyjaśnienia, zawiera sumę udziałów źródeł odnawialnych w zużyciu energii elektrycznej, ciepłownictwie, a także w transporcie. W całej Unii Europejskiej źródła odnawialne zapewniają obecnie 8,5% końcowego zużycia energii. Tymczasem cele Unii, wyrażone chociażby podczas spotkania szefów państw członkowskich w marcu 2007 r., mówią jasno o dążeniach do dwudziestoprocentowego udziału w 2020 r. W związku z...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?