Rozwój społeczności ludzkich zawsze związany był z rzekami. Powstałe w dolinach wielkich rzek dawne cywilizacje rozwinęły skuteczne metody upraw zbóż, rybactwa, planowania miast i ich zabudowy oraz budowy rozwiniętych systemów nawadniających, a także wprowadziły wydajny śródlądowy transport wodny. Cyklicznie występujące wezbrania były wyczekiwanym zjawiskiem, które nie było niszczącą powodzią, ale dawało podstawy dla utrzymania gospodarki i dalszego wzrostu dobrobytu mieszkańców.

Umiejętność wykorzystania wylewów wód dla celów gospodarczych (i w rezultacie także politycznych) stanowiła o trwaniu państwa i jego znaczeniu politycznym i gospodarczym. Zapomnienie lub zlekceważenie osiągnięć dawnych cywilizacji, prowadzących bardzo efektywną gospodarkę wodną, z biegiem lat spowodowało, że naturalne wezbrania zamieniły się w powodzie, stanowiące poważne zagrożenie dla mienia i życia mieszkańców dolin rzecznych i terenów do nich przyległych.
 
Przyczyny powstawania powodzi
Przyczyną wezbrań są naturalne zjawiska przyrodnicze związane z klimatem i pogodą, czyli zwiększony dopływ wody wskutek intensywnych opadów deszczu lub topnienia śniegu oraz utrudniony jej odpływ (przez np. zator lodowy, zarośnięte koryto). Wymienione czynniki często występują łącznie.. Nie ma praktycznych możliwości oddziaływania na te zjawiska atmosferyczne, b...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?